Co to jest depresja

Co to jest depresja?

2Co to jest depresja? To choroba czy termin będący maską pomagającą ukryć lenistwo? Niestety, depresja jest bardzo poważną chorobą, jednak w świadomości społecznej wciąż uważana jest za słabość charakteru, brak mobilizacji, fanaberię i lenistwo. Poprzez taką presję ilość osób, które cierpią na tę chorobę drastycznie rośnie. Broniąc się przed depresją i wypierając jej istnienie pogarszamy jedynie nasz stan zdrowia. Wiedza na temat depresji jest pierwszym krokiem do wyleczenia jej, zarówno jeśli chodzi o nas, jak i o naszych bliskich.

Depresja. Skąd się bierze i jak ją rozpoznać?

W zależności od tego z jakiego rodzaju depresją się borykamy jej przyczyny mogą być bardzo różne. Powodem depresji może być brak akceptacji w środowisku, utrata życiowych celów, ciąża i macierzyństwo, śmierć lub odejście bliskiej osoby, podeszły wiek itp. Przyczyn depresji należy także upatrywać w genach. Często zdarza się tak, że depresja następuje po wstrząsającym i traumatycznym wydarzeniu w naszym życiu. Kobiety, których dotknęła ta choroba jej powodów mogą szukać także w zaburzeniach hormonalnych. Istnieje również depresja sezonowa, która nadchodzi wraz z określoną porą roku, np. według naukowców zimą stan depresyjny wywołuje mała ilość promieni słonecznych.

Co to jest depresja? Czy depresja mi grozi?

Kobiety ze względu na swoje uwarunkowania genetyczne i „burzę hormonów” częściej chorują na depresję niż mężczyźni. Również osoby starsze, które tracą życiowe cele częściej popadają w stany depresyjne niż młodsze osoby, które nie ukończyły sześćdziesiątego roku życia. Również nasze geny decydują o tym, czy jesteśmy podatni na nastoje depresyjne czy też nie. Jeśli któryś z naszych rodziców chorował na depresję powinniśmy być bardziej ostrożni i szybciej reagować na jakiekolwiek pierwsze jej symptomy. Zatem, co to jest depresja? Jednym słowem, depresja to smutek i przygnębienie połączone z niemożnością pokonania tych czynników. Nawet jeżeli chcemy, to nie mamy siły walczyć z depresją która nas dopadła.

Depresja i jej pierwsze objawy

Podstawowymi symptomami depresji jest uczucie smutku, zmęczenia, różnego rodzaju zaburzenia snu, brak chęci do życia i aktywnego działania, niemożność odczuwania radości i uczucia szczęścia, pasywna postawa, wrogie nastawienie do innych ludzi. Stany te jednak powinny trwać dłużej niż dwa tygodnie. Wówczas możemy podejrzewać, że nasze zachowanie nie jest wynikiem niskiego ciśnienia, a poważniejszych zaburzeń, które powinniśmy skonsultować ze specjalistą. Nie warto zwlekać i czekać, aż obniżony nastrój „sam przejdzie”. Depresja jest poważną chorobą z którą powinniśmy walczyć. Mam nadzieję, że po lekturze tego wpisu wiesz już co to jest depresja i że jeżeli kiedyś spotkasz się s tą chorobą, to będziesz umiał ją, drogi Czytelniku, prawidłowo rozpoznać.