Jak wygrać z depresją

Jak wygrać z depresją?

Depresja to najczęstsze zaburzenie psychiczne jakie dotyka ludzi XXI wieku. Cierpi na nią ponad 120 milionów osób na całym świecie, a ponad połowa z nich z braku rozpoznania i zdiagnozowania choroby żyje z tym problemem nie korzystając z profesjonalnej pomocy, co nierzadko kończy się samobójstwami. Jak walczyć z depresją aby ją pokonać?

Pierwszy krok: świadomość zachorowania

Jeżeli chcesz wiedzieć jak wygrać z depresją, to na początek musisz uświadomić sobie, że cierpisz na tę chorobę. Wiedza na temat jej objawów i pierwszych symptomów jest kluczowym elementem, by zacząć walkę z depresją zanim zagości w naszym życiu na stałe. Im wcześniej poznamy naszego wroga, tym łatwiejsze będzie wygranie z depresją. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że nie każda depresja objawia się smutkiem. Różnego typu zachowania, trwające stale, dłużej niż 2-3 tygodnie, mogą być jej oznaką. Zmniejszenie poczucia własnej wartości, brak entuzjazmu, częsta i stała irytacja to także symptomy tej popularnej choroby. Obecnie na depresję cierpi 10% dorosłych ludzi na całym świecie. Warto więc zastanowić się co stanowi przyczynę naszego obniżonej nastroju. Jak wygrać z depresją raz a dobrze?

Nie ulegaj, tylko lecz!

Jeśli zauważamy u siebie ciągłe zmęczenie, zaburzenia snu, smutek, brak chęci do przeżywania radości, irytację, warto wówczas zgłosić się do psychologa. Być może nasze obawy się nie sprawdzą, a zły nastrój odejdzie w przeciągu kilku dni w niepamięć. Może jednak zdarzyć się tak, że psycholog potwierdzi początki depresji i zaproponuje terapię. Im wcześniej zaczniemy leczyć tę chorobę tym większa szansa powodzenia leczenia bez konieczności przyjmowania antydepresyjnych środków farmakologicznych. Nie ulegajmy depresji, nie próbujmy się z nią pogodzić, a przede wszystkim: nie wstydźmy się jej! Warto porozmawiać z bliskimi o naszych problemach, przyjąć do wiadomości ich istnienie i próbować z nimi walczyć. Z depresją można wygrać!

Jak wygrać z depresją jeżeli cierpi na nią bliska mi osoba?

Najważniejsza przy leczeniu tej choroby jest obecność i bliskość najważniejszych dla niej osób. Jeśli ktoś z Twoich bliskich cierpi na depresję pamiętaj, że musisz być przy nim, wspierać go, unikać agresji, nie wywierać presji i nacisku na postępy w leczeniu! Takie zachowanie może tylko pogorszyć sytuację. Nie powinniśmy zmuszać bliskiej osoby do leczenia u specjalisty. Możemy namawiać, sugerować, argumentować, jednak nigdy nie możemy robić tego „na siłę”. Każdy sam świadomie powinien podjąć decyzję o leczeniu, wówczas będzie ono najbardziej skuteczne.