Jak walczyć z depresją

Jak walczyć z depresją naturalnymi metodami?

Jak walczyć z depresją naturalnymi metodami? Przyjęło się, że depresja jest leczona głównie antydepresyjnymi środkami farmakologicznymi, które chociaż pomagają zwalczyć skutki depresji, to jednak mogą mieć negatywny wpływ na kondycję naszego ciała. Przeciwnicy „antydepresantów” uważają, że depresję można leczyć naturalnymi metodami, a ich skuteczność w pierwszych fazach depresji jest na bardzo wysokim poziomie. Jak możemy się pozbyć depresji bez leków i psychologa?

Zwalczanie depresji za pomocą diety

Nie bez powodu mówimy „jesteś tym, co jesz”. To popularne powiedzenie sprawdza się również podczas leczenia depresji. Zdrowa dieta bogata jest bowiem w produkty, które pozytywnie wpływają na nasz nastrój i nasze samopoczucie. Niektóre potrawy bogate w węglowodany sprawiają, że w naszym organizmie wydziela się większa ilość serotoniny – substancji potocznie zwanej „hormonem szczęścia”. Te produkty to: pszenica, banany oraz owies. Bardzo ważny jest także poziom witaminy B, żelaza, cynku oraz magnezu. Niedobór tych witamin może skutkować obniżonym nastrojem, smutkiem i bezsennością. Zatem, jak walczyć z depresją to właśnie za pomocą zdrowej i zrównoważonej diety!

Medytacja i ćwiczenia

Każdy, kto choć raz zdecydował się na dłuższy wysiłek fizyczny wie, jak bardzo poprawia on nastrój. Dzieje się tak, ponieważ wysiłek fizyczny wzmaga w naszym organizmie wydzielanie endorfin, dzięki którymi czujemy się szczęśliwi, radośni i mamy wiele chęci do aktywnego życia. Ćwiczenia pozwolą nam pozbyć się objawów stresu oraz zwiększą poczucie własnej wartości. Im częściej ćwiczymy, tym lepiej. Jeśli jednak nie mamy zbyt wiele czasu starajmy się poświęcić na ćwiczenia około 20 minut dziennie (bądź 40 minut trzy razy w tygodniu). Taki regularny trening przyniesie mnóstwo radości, a przy okazji zdrowie i doskonałą sylwetkę. Także medytacja jest dobrą formą walki z depresją. Stan wyciszenia i odprężenia pozwolą uporać się nam z codziennym stresem i zmęczeniem.

Jak walczyć z depresją z pomocą najbliższych osób?

Rozmowa z bliskimi i ich wsparcie są podstawą w leczeniu depresji. Izolując się, zamykając w sobie, tłumiąc problemy, nigdy nie wygramy z tą chorobą. Zaufaj bliskim, rozmowa to klucz do zrozumienia siebie i swoich rozterek. Jeśli nie utrzymujesz bliskich kontaktów z rodziną i znajomymi poszukaj odpowiednich grup wsparcia. Dzięki udziale w takich spotkaniach zobaczysz, że nie tylko Ty borykasz się z tym problemem. Dodadzą Ci one siły do walki i wiary, że możesz jeszcze być szczęśliwy!